Sok z trawy pszenicznej: zalety, zastosowanie i właściwości

S

Trawa pszeniczna to młoda, zwykle dwutygodniowa odmiana pszenicy zwyczajnej. Stanowi formę pośrednią między kiełkiem, a dojrzałą rośliną. Jej spożywanie znane jest ze swojego korzystnego wpływu na zdrowie . Do najpopularniejszych form przyjmowania trawy pszenicznej należy przyrządzanie oraz wypijanie przygotowanego z niej soku.

sok z trawy pszenicznej

Zalety i właściwości trawy pszenicznej

Prozdrowotne właściwości trawy pszenicznej wynikają przede wszystkim z obecności chlorofilu, czyli powstającego w procesie fotosyntezy barwnika. Zawiera on znaczne ilości tlenu, co znacząco usprawnia dostarczanie tego składnika do krwi. Regularne picie soku z trawy pszenicznej przyczynia się w ten sposób do wzrostu czerwonych krwinek w organizmie, a tym samym poprawia parametry krwi. Zwiększając jej przepływ przez serce, pozytywnie wpływa także na układ krążenia. Chlorofil jest często obecny w popularnych superfoods takich, jak na przykład bijący rekordy popularności młody jęczmień o którym napisaliśmy tutaj 

Nic jednak dziwnego, chlorofil chroni organizm przed wolnymi rodnikami i neutralizuje związki rakotwórcze. Osłabia także wiele toksyn w organizmie i wykazuje silne działanie antybakteryjne oraz antyseptyczne. Spożywanie soku z trawy pszenicznej znajduje dzięki temu zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju zakażeń, stanów zapalnych oraz infekcji. Wysokie stężenie chlorofilu pozostaje nie bez wpływu także na układ pokarmowy, usprawniając procesy trawienne i zapobiegając zaparciom.

Trawa pszeniczna – czy zawiera gluten?

W przeciwieństwie do ziarna pszenicy, młoda trawa pszeniczna nie zawiera glutenu oraz żadnych substancji alergennych innego typu. Zamiast tego pełna jest wartościowych substancji odżywczych, witamin, składników mineralnych oraz aminokwasów. Stanowi bogate źródło witaminy A, C oraz E, a także wszystkich witamin należących do grupy B. Zawiera również odpowiednie proporcje magnezu, wapnia, sodu, potasu oraz fosforu. Sok z trawy pszenicznej może mieć dzięki temu bardzo korzystny wpływ na wygląd skóry oraz kondycję wzroku. Polecany jest także na siwe włosy oraz osłabione kości i zęby.

Trawa pszeniczna – gdzie kupić i jak stosować?

trawa pszeniczna - proszek

Trawę pszeniczną nabyć można w sklepach internetowych oraz stacjonarnych, zajmujących się sprzedażą zdrowej żywności ekologicznej. Dostępna jest w między innymi w postaci świeżych liści, wyciągów oraz nasion przeznaczonych do samodzielnej uprawy, a także odpowiednio skomponowanych tabletek. W sklepach sprzedawany jest również sproszkowany sok z trawy pszenicznej. Można wypijać go bezpośrednio po rozpuszczeniu w wodzie oraz dodawać do napojów, a także stosować jako dodatek do potraw i koktajli. Trawę pszeniczną przyjmować można także w formie młodych liści, które po posiekaniu doskonale sprawdzają się jako uzupełnienie kanapek, zup czy sałatek. Trawa pszeniczna stosowana może być również zewnętrznie. Wykorzystuje się ją do oczyszczania i odżywiania skóry, a także zmniejszania jej stanów zapalnych. Okłady z trawy pszenicznej pobudzają krążenie krwi i spowalniają starzenie się komórek. Wykazują również kojące działanie, zwłaszcza w przypadku owrzodzeń, oparzeń i wysypek.

Jak zrobić sok z trawy pszenicznej?

Do przygotowania soku najlepiej wykorzystać świeżą, zieloną trawę pszeniczną. Należy wsypać odpowiednio dużą jej ilość do ciepłej, przegotowanej wody oraz dokładnie zblendować lub zmiksować. Obróbka powinna odbywać się aż do momentu, w którym trawa puści do wody sok. Przygotowany w ten sposób wyciąg należy odstawić na około dwie godziny, najlepiej w stosunkowo chłodnym miejscu. Następnie trzeba oddzielić od soku części stałe, przeciskając całość przez gazę.

Przepis na sok z trawy pszenicznej może sugerować skorzystanie z sokowirówki, jednak nie jest to konieczne. Warto pamiętać, aby przyjmować gotowy napój na czczo. Dzięki temu można skutecznie zwiększyć przyswajalność poszczególnych składników odżywczych. W tabletkach z trawy pszenicznej są one wchłaniane znacznie słabiej, w związku z czym ich skuteczność często postrzegana jest jako niższa.

Dawkowanie soku z trawy pszenicznej – ile pić?

Decydując się na kurację z trawy pszenicznej, warto dowiedzieć się nie tylko jak pić tego typu sok, a także ile pić. Standardowo zaleca się przyjmowanie około 30 ml dziennej porcji u osób zdrowych. W stanach chorobowych dawka może być zwiększona nawet do 90 ml. Na częstsze dawkowanie powinny zdecydować się przede wszystkim osoby cierpiące na choroby przewlekłe, na przykład miażdżycę, zapalenie oskrzeli, astmę, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, nowotwory czy chorobę Parkinsona. Większe dawki soku z trawy pszenicznej zalecane są również przy wyczerpujących zaparciach, dużych wzdęciach oraz różnych chorobach skóry, a także podczas występowania nudności oraz problemów ze snem.

Opinie na temat trawy pszenicznej

Zasadniczo nie istnieją żadne poważne przeciwwskazania do spożywania soku z trawy pszenicznej. Zaleca się jednak rozpoczęcie dawkowania od nieco mniejszych ilości, aby przyzwyczaić organizm do otrzymywania zwiększonych dawek chlorofilu. Opinie osób odżywiających się sokiem z trawy pszenicznej są bardzo pozytywne. Produkt pozyskiwany z młodej rośliny jest w stu procentach naturalny, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako uzupełnienie zdrowej diety. Regularne stosowanie soku według opinii pozwala na odnotowanie wielu pozytywnych skutków, włącznie ze wzmocnieniem ogólnej odporności.  

Inne ciekawe superfoods:

pokrzywa indyjska acerola

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: