Liść laurowy – właściwości zdrowotne i zastosowanie

L
liść laurowy - właściwości

Liść laurowy posiada niezwykle szeroki wachlarz właściwości. Okazuje się, że wawrzyn szlachetny wpływa nie tylko na dolegliwości trawienne, infekcje dróg oddechowych, lecz także przyczynia się do zmniejszenia poziomu cholesterolu we krwi.

Napar z liści laurowych często bywa też stosowany w przypadku bólów reumatycznych. Jednak najcenniejszym źródłem substancji w nim zawartych jest pozyskiwany z jego świeżych owoców olej.

Liść laurowy – charakterystyka 

Liść laurowy to suszony liść rośliny Laurus nobilis, która zwana jest potocznie wawrzynem szlachetnym. Pochodzi on z rejonu Morza Śródziemnego, choć najczęściej spotkamy go w Grecji. W Polsce liść laurowy jest uprawiany jedynie jako roślina pokojowa. Jego jasnozielone liście mają charakterystyczny zapach. 

Liście wawrzynu szlachetnego w starożytnej Grecji były stosowane jako symbol uwielbienia i chwały. Aktualnie są one wykorzystywane głównie jako przyprawa. W polskiej kuchni dodajemy je przede wszystkim do mięs, pasztetów, bigosu i rosołu. Z kolei olejek z tych liści jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków. 

Właściwości i zastosowanie liścia laurowego 

zastosowanie liści

Liście laurowe są stosowane najczęściej w postaci naparu lub wywaru. W ziołolecznictwie laur jest znany przede wszystkim jako środek działaniu oczyszczającym i moczopędnym. Liść laurowy pomaga także obniżać poziom cukru we krwi, wspiera trawienie i prawidłową pracę wątroby.

Kurację z tego rodzaju naparem możemy stosować także w przypadku wielu innych dolegliwości – np. w podczas niestrawności, zapalenia stawów, reumatyzmu, przeziębienia infekcji dziąseł, zapalenia oskrzeli, suchego kaszlu czy trądziku. Oczywiście kuracji liśćmi laurowymi nie można traktować jako zastępstwa dla leczenia konwencjonalnego. Wawrzyn szlachetny idealnie sprawdzi się natomiast jako uzupełnienie terapii właściwej, jednak nie zapomnijmy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem

Olej o gorzkim smaku i ziołowym zapachu 

Olej laurowy jest otrzymywany z dojrzałych owoców wawrzynu, ma barwę soczystej zieleni, a także intensywny ziołowy i korzenny aromat, który przez wiele osób jest kojarzony z zapachem rosołu. Z czasem jednak woń olejku przestaje nas drażnić i przyzwyczajamy się do niego. Za charakterystyczny kolor w tym przypadku odpowiada  chlorofil 

Substancja ta ma postać stałą lub półpłynną (w temperaturze pokojowej), a proces jej topnienia zaczyna się powyżej 30 stopni C. Sama konsystencja olejku laurowego jest bardzo lekka – nie pozostawia tłustych plam i wchłania się powoli w skórę. Mimo że ten produkt nadaje się do spożycia, rzadko stosuje się go do celów spożywczych w szczególności ze względu na jego gorzki i intensywny smak. 

Dlaczego warto korzystać z olejku laurowego? 

Olej laurowy charakteryzuje się odżywczym składem. Znajdziemy w nim m.in.:

  • przeciwutleniacze,
  • olejki eteryczne,
  • a także substancje o działaniu przeciwzapalnym i antyseptycznym.

To właśnie ten unikalny skład oleju wpływa na jego niezwykle cenne właściwości. Warto dodać, że ten preparat działa także dezynfekująco, przeciwbakteryjnie, ściągająco, łagodząco, a nawet rozkurczowo

Ciekawym produktem jest olejek z liści laurowych i kurkumy Laurosept. Stosowanie tego olejku wzbogaca dietę w niezbędne polifenole, które wpływają pozytywnie na wątrobę, układ krążenia i jelita. Co więcej, polifenole zwiększają także przyswajanie wielu witamin, których zadaniem jest wzmacnianie odporności oraz sprawności organizmu. Pozytywnie działają także na naczynia krwionośne. Laurosept q37 jest także często stosowany do inhalacji. 

Jak widać, olej z wawrzynu ma bogate zastosowanie w kosmetyce oraz wspomagająco np. w sytuacji obolałych stawów. To niezwykle trwały produkt, który zachowuje świeżość na długo, szczególnie wtedy, gdy przechowujemy go w suchym i ciemnym miejscu. 

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: