Nierafinowany kontra rafinowany – który olej kokosowy wybrać?

N

olej kokosowy nierafinowany a rafinowany

Olej kokosowy to coraz popularniejszy składnik diety Polaków. Ochoczo po niego sięgamy, gdyż niesie za sobą szereg korzyści dla zdrowia, między innymi:

  • działa bakteriobójczo
  • wzmacnia odporność
  • działa przeciwgrzybiczo
  • wspomaga pracę mózgu
  • przyczynia się do poprawy pamięci

Olej kokosowy promowany jest przez fit-blogerki, dietetyków i ekspertów ds. zdrowia. Nie ma zatem nic dziwnego, że popyt na ten towar bezustannie wzrasta. Nadal jednak, wiele osób ma problemy z wyborem konkretnego produktu. Jedno z najczęściej pojawiających się pytań w kontekście oleju kokosowego nie dotyczy bowiem skuteczności i działania, a wątpliwości odnośnie tego czy olej ma być rafinowany (bezzapachowy) czy nierafinowany (extra virgin).

Jak powstaje rafinowany olej kokosowy?

Bezzapachowy olej kokosowy powstaje z kokosów suszonych w piecach lub nad paleniskami z liści palmy. Niekiedy, zdarza się, że kokosy suszone są także bezpośrednio na słońcu. Jednak ze względu na długość procesu suszenia – coraz rzadziej spotykamy się z taką praktyką. Kolejnym etapem jest tłoczenie kopry w bardzo wysokiej temperaturze i przy dużym ciśnieniu. Po tym, kokos poddawany jest destylacji. W ostatnim etapie dochodzi do filtracji oleju kokosowego.

Rafinowany olej kokosowy jest bezwonny, dzięki czemu możemy go wykorzystywać dosłownie w każdym daniu. Wszak, nie ma on wpływu na smak dania.

Jak powstaje nierafinowany olej kokosowy?

Olej nierafinowany powstaje w nieco innych warunkach. Przede wszystkim, owoc suszony i tłoczony jest w niższej temperaturze. Czas od ścięcia do uzyskania oleju jest o wiele krótszy, aniżeli ma to miejsce w przypadku oleju rafinowanego, co ma bezpośredni wpływ na wartościowość surowca. W oleju nierafinowanym zawartość między innymi kwasu laurynowego jest znacznie wyższa.

Ze względu na specyficzny zapach, nierafinowany olej kokosowy niekoniecznie będzie pasował do wszystkich potraw. Niemniej jednak, w zdrowej diecie z całą pewnością znajdą się dania, w których nierafinowany olej kokosowy nie będzie stanowił przeszkody, a nawet doda potrawie odpowiedniego charakteru.

Który olej wybrać? Rafinowany czy nierafinowany?

Ze względu na zdecydowanie większą ilość wartości odżywczych  rekomendujemy stosowanie oleju nierafinowanego . Wszak, po to włączamy ten składnik, aby zmaksymalizować efektywność diety. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie rezygnować ze stosowania oleju rafinowanego.

Olej rafinowany możemy wykorzystywać do smażenia i pieczenia wszelkich produktów, do których obawiamy się dodać oleju nierafinowanego. Dzięki temu, zmaksymalizujemy ilość dań, w których znajdzie się olej kokosowy.

Olej kokosowy – rafinowany i nierafinowany – do celów kosmetycznych

olej kokosowy w kosmetyce

O ile w przypadku zastosowania oleju kokosowego w kuchni, olej rafinowany jest nadal użyteczny i warty uwagi, o tyle w przypadku celów kosmetycznych – zdecydowanie należy postawić na olej nierafinowany.

Olej kokosowy nierafinowany ma intensywny, acz całkiem przyjemny zapach, który nie powinien stanowić najmniejszego problemu przy wykorzystaniu go w formie balsamu do ciała czy maseczki do włosów.

Czy olej kokosowy jest zdrowy?

Wokół stosowania oleju kokosowego (niezależnie od tego czy jest rafinowany, czy nierafinowany) pojawia się mnóstwo kontrowersji. Istnieje bowiem mylne przekonanie, jakoby preparat ten niekoniecznie pozytywnie wpływał na zdrowie, a wręcz był dla niego niebezpieczny. Sprawcą całego zamieszania są nasycone kwasy tłuszczowe, których w oleju kokosowym jest aż 92%. Praktyka pokazuje, że olej kokosowy to źródło kwasów nasyconych, ale o średniej długości łańcucha węglowego, dzięki czemu wykazują inne właściwości, aniżeli kwasy nasycone pochodzenia zwierzęcego. Więcej na temat kontrowersji przeczytasz w tym artykule.

Choć świadomość społeczna rośnie, to nadal pojawia się wiele głosów, by zrezygnować z oleju kokosowego. My jednak jesteśmy przekonani, że jest to obowiązkowy składnik diety każdego komu bliskie jest zdrowe odżywianie. Oczywiście jak wszystko, powinien być stosowany z umiarem.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: