Naturalny ratunek dla zmęczonych oczu

N

ratunek dla zmęczonych oczu

Oczy to niezwykle ważny, a zarazem delikatny organ. Zarówno szkodliwe czynniki atmosferyczne, jak i prowadzony tryb życia wywierają znaczący – częstokroć negatywny – wpływ na narząd wzroku.

Jak zatem pomóc zmęczonym oczom?

Ludzkie oko – prawdziwy cud natury!

Ludzkie oko to nie tylko jeden z najmniejszych, ale również najbardziej skomplikowanych narządów naszego ciała. Zawiera ono ponad 1 mln włókien nerwowych, które łączą opisywany organ z mózgiem. Z racji na fakt, iż obecna medycyna nie zna sposobu na odtworzenie wspomnianych połączeń, całkowity przeszczep oka jest po prostu niewykonalny.

Nasze oczy są również niezwykle pracowite, gdyż to właśnie ich mięśnie zaliczane są do grona najaktywniejszych mięśni ludzkiego ciała. Dodając do tego fakt, że w ciągu roku mrugamy około 4 milionów razy (średnio raz na 3-6 sekund), oko jawi się nam jako narząd, który z powodzeniem może zostać określony mianem prawdziwego cudu natury.

Pozostaje tylko jedno pytanie, a mianowicie jak dbać o wspomniany cud?

Czynniki sprzyjające zmęczeniu oczu

Zbyt słabe lub też zbyt silne oświetlenie, działanie ekranów komputerowych/telewizyjnych, niewystarczająca ilość snu, suche powietrze, klimatyzacja, zbyt długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne – oto czynniki, które w znacznym stopniu – rzecz jasna negatywnie – wpływają na zdrowie naszych oczu. Zmęczone oczy zaczynają łzawić, piec, a nawet boleć. Na szczęście istnieją proste, w pełni naturalne sposoby umożliwiające ich szybki powrót do formy.

  • Zarówno pracując przy komputerze, oglądając telewizję czy nawet czytając zmuszamy nasze oczy do patrzenia z bliska, co wiąże się z ich dużym wysiłkiem.
  • Aby nieco odciążyć narząd wzroku dobrze jest wyjrzeć przez okno i śledzić poruszające się pojazdy.
  • Poza tym warto skupić wzrok na żywych, intensywnych barwach, gdyż ciągłe patrzenie w biały ekran może powodować CVS czyli syndrom widzenia komputerowego.

Co to takiego?

CVS czyli Syndrom Widzenia Komputerowego

W połowie lat 90. XX wieku Amerykańska Akademia Okulistyki zdefiniowała gamę objawów ze strony oczu, wynikających z wielogodzinnej pracy przed komputerem. Ze względu na przyczynę ich występowania wspomnianym symptomom nadano nazwę  CVS  (ang. Computer Vision Syndrome).

Objawy CVS to m.in.:

  • Ogólne przemęczenie oczu tj. uczucie dyskomfortu, lekki ból oczu, problem z zachowaniem ostrości widzenia (po spędzeniu 3–4 godziny przed monitorem),
  • Występowanie „zespołu suchego oka„,
  • Pogorszenie widzenia, podrażnienie i zaczerwienienie oczu,
  • Bóle głowy, szyi, karku oraz pleców.

Jak poradzić sobie z CVS? Przede wszystkim należy zadbać o ustawienie ekranu komputera w odległości wyprostowanej ręki oraz utrzymanie prawidłowej sylwetki (plecy powinny być wyprostowane, a stopy ułożone płasko na podłodze). Równie ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza (utrzymana na poziomie co najmniej 50%) oraz naturalne oświetlenie (najlepiej, jeśli światło pada z prawej strony).

Pamiętajmy również o zasadzie 20/20/20 (przynajmniej 20 sekundowa przerwa co 20 minut, w trakcie której obserwujemy przedmiot umieszczony w odległości ok. 20 stóp czyli 6 metrów).

Pamiętaj o nawilżeniu oka

Praca przed ekranem komputera, przebywanie w klimatyzowanym bądź ogrzewanym pomieszczeniu, aktywny tryb życia, przyjmowanie wybranych leków (np. przeciwbólowych, zawierających hormony) czy nawet picie dużych ilości kawy to czynniki przyczyniające się do nadmiernego wysuszenia oczu.

Niekiedy mogą one spowodować nawet tzw. zespół suchego oka objawiający się zaczerwienieniem, pieczeniem, swędzeniem, uczuciem „piasku w oku” oraz nadmiernym łzawieniem. W momencie wystąpienia nadmienionych objawów warto sięgnąć po tzw. „sztuczne łzy” czyli krople nawilżające do oczu.

Jeśli na co dzień nosisz soczewki kontaktowe to wybieraj modele posiadające wysoki współczynnik uwodnienia i przepuszczalności tlenowej, który utrzymuje wielogodzinną wilgotność oczu i zapewnia ochronę przed przedwczesnym zmęczeniem.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: