Oczy to niezwykle ważny, a zarazem delikatny organ. Zarówno szkodliwe czynniki atmosferyczne, jak i prowadzony tryb życia wywierają znaczący – częstokroć negatywny – wpływ na narząd wzroku.
Jak zatem pomóc zmęczonym oczom?
Ludzkie oko – prawdziwy cud natury!
Ludzkie oko to nie tylko jeden z najmniejszych, ale również najbardziej skomplikowanych narządów naszego ciała. Zawiera ono ponad 1 mln włókien nerwowych, które łączą opisywany organ z mózgiem. Z racji na fakt, iż obecna medycyna nie zna sposobu na odtworzenie wspomnianych połączeń, całkowity przeszczep oka jest po prostu niewykonalny.
Pozostaje tylko jedno pytanie, a mianowicie jak dbać o wspomniany cud?
Czynniki sprzyjające zmęczeniu oczu
Zbyt słabe lub też zbyt silne oświetlenie, działanie ekranów komputerowych/telewizyjnych, niewystarczająca ilość snu, suche powietrze, klimatyzacja, zbyt długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne – oto czynniki, które w znacznym stopniu – rzecz jasna negatywnie – wpływają na zdrowie naszych oczu. Zmęczone oczy zaczynają łzawić, piec, a nawet boleć. Na szczęście istnieją proste, w pełni naturalne sposoby umożliwiające ich szybki powrót do formy.
- Zarówno pracując przy komputerze, oglądając telewizję czy nawet czytając zmuszamy nasze oczy do patrzenia z bliska, co wiąże się z ich dużym wysiłkiem.
- Aby nieco odciążyć narząd wzroku dobrze jest wyjrzeć przez okno i śledzić poruszające się pojazdy.
- Poza tym warto skupić wzrok na żywych, intensywnych barwach, gdyż ciągłe patrzenie w biały ekran może powodować CVS czyli syndrom widzenia komputerowego.
Co to takiego?
CVS czyli Syndrom Widzenia Komputerowego
W połowie lat 90. XX wieku Amerykańska Akademia Okulistyki zdefiniowała gamę objawów ze strony oczu, wynikających z wielogodzinnej pracy przed komputerem. Ze względu na przyczynę ich występowania wspomnianym symptomom nadano nazwę CVS (ang. Computer Vision Syndrome).
Objawy CVS to m.in.:
- Ogólne przemęczenie oczu tj. uczucie dyskomfortu, lekki ból oczu, problem z zachowaniem ostrości widzenia (po spędzeniu 3–4 godziny przed monitorem),
- Występowanie „zespołu suchego oka„,
- Pogorszenie widzenia, podrażnienie i zaczerwienienie oczu,
- Bóle głowy, szyi, karku oraz pleców.
Jak poradzić sobie z CVS? Przede wszystkim należy zadbać o ustawienie ekranu komputera w odległości wyprostowanej ręki oraz utrzymanie prawidłowej sylwetki (plecy powinny być wyprostowane, a stopy ułożone płasko na podłodze). Równie ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza (utrzymana na poziomie co najmniej 50%) oraz naturalne oświetlenie (najlepiej, jeśli światło pada z prawej strony).
Pamiętaj o nawilżeniu oka
Praca przed ekranem komputera, przebywanie w klimatyzowanym bądź ogrzewanym pomieszczeniu, aktywny tryb życia, przyjmowanie wybranych leków (np. przeciwbólowych, zawierających hormony) czy nawet picie dużych ilości kawy to czynniki przyczyniające się do nadmiernego wysuszenia oczu.
Niekiedy mogą one spowodować nawet tzw. zespół suchego oka objawiający się zaczerwienieniem, pieczeniem, swędzeniem, uczuciem „piasku w oku” oraz nadmiernym łzawieniem. W momencie wystąpienia nadmienionych objawów warto sięgnąć po tzw. „sztuczne łzy” czyli krople nawilżające do oczu.
Jeśli na co dzień nosisz soczewki kontaktowe to wybieraj modele posiadające wysoki współczynnik uwodnienia i przepuszczalności tlenowej, który utrzymuje wielogodzinną wilgotność oczu i zapewnia ochronę przed przedwczesnym zmęczeniem.