Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza może poważnie szkodzić! Wybierz ewaporacyjny

U

działający nawilżacz powietrza

Nawilżacze ultradźwiękowe są bardzo popularne, jak również skuteczne, jednak nieodpowiednio użytkowane mogą być szkodliwe. Winny temu jest ich sposób działania – ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody, rozbijają przy okazji wszystko, co się w niej znajduje. To może być niebezpiecznie dla zdrowia.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza – wady i zalety

Jeśli do ultradźwiękowego nawilżacza powietrza wlejesz wodę z kranu, urządzenie rozbije całą jej zawartość – a mogą to być m.in.:

  • bakterie,
  • chemikalia,
  • metale ciężkie,
  • zarodniki pleśni,
  • minerały.

Te ostatnie same w sobie nie są niebezpieczne, ale w postaci pyłu unoszącego się w powietrzu nie tylko osiadają na meblach, ale i bez problemu wnikają do płuc.

Dlatego woda stosowana w tego typu nawilżaczach powietrza powinna być destylowana lub poddana odwróconej osmozie, co niestety wpływa na ogólny koszt korzystania z urządzenia.

Ultradźwięki nie są polecane również właścicielom zwierząt domowych. Psy i koty mają wyostrzony zmysł słuchu, dlatego dźwięki wydawane przez taki nawilżacz powietrza są dla nich bardzo nieprzyjemne.

Do zalet ultradźwiękowego nawilżacza powietrza można zaliczyć przede wszystkim cichą pracę i energooszczędność.

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza – najzdrowsza alternatywa

Wybór ekspertów to nawilżacz ewaporacyjny, ponieważ ewaporacja jest uważana za najzdrowszą i najbardziej naturalną metodę nawilżania powietrza. 

Polega na zasysaniu suchego powietrza do nawilżacza powietrza, przetoczenia go przez obrotowe dyski, matę ewaporacyjną lub wkład nawilżający, co daje czystą i chłodną parę wodną.

  • Zaletą, zwłaszcza dla alergików, jest to, że ewaporacyjny nawilżacz powietrza częściowo oczyszcza powietrze z kurzu i pyłków
  • Ponadto minimalizuje on ryzyko zbytniego nawilżenia powietrza – ogranicza swoją wydajność w momencie, gdy poziom nawilżenia zbliży się do granicy 60%.
  • Ewaporacyjny nawilżacz powietrza, ze względu na swoją cichą pracę, świetnie sprawdzi się w sypialni lub w pokoju dziecka.

Ewaporacyjne nawilżacze powietrza niestety nie są tanie – trzeba na nie wydać około 150 zł więcej niż np. na ultradźwiękowy nawilżacz powietrza. Poza tym dodatkowy koszt stanowi regularna wymiana filtrów. Jest to jednak opłacalna inwestycja, zwłaszcza w aspekcie zdrowotnym.

Bez względu na to, jaki nawilżacz powietrza wybierzesz – aby działał prawidłowo i nie stanowił zagrożenia dla zdrowia domowników, musisz dbać o niego w odpowiedni sposób.

Pamiętaj o regularnym oczyszczaniu zbiornika na wodę oraz odkamienianiu nawilżacza powietrza za pomocą środków rekomendowanych przez producenta.

Nie korzystaj z nawilżacza powietrza, gdy filtry są zużyte, ponieważ może to przynieść więcej szkody niż pożytku.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: