
Wielu mężczyzn nie przywiązuje zbyt dużej wagi do swojego zdrowia. Niestety może to skutkować wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, a nawet groźnymi chorobami. Właśnie dlatego warto jest zadbać o prawidłową pracę organizmu. Gruczoł prostaty odpowiada nie tylko za prawidłową pracę układu moczowego, ale również jakość życia seksualnego. Pełni on również szereg innych funkcji.
Najczęściej występującą dolegliwością jest przerost prostaty. Oczywiście nie zawsze możemy uniknąć schorzenia, jednak wspomaganie pracy gruczołu krokowego jest niezwykle istotne. Naturalne sposoby na utrzymanie gruczołu prostaty w dobrym stanie mogą nieść za sobą wiele pozytywnych efektów. Tutaj kluczowe znaczenia ma systematyczność.
Czym jest prostata? Co warto wiedzieć o gruczole krokowym?
Gruczoł krokowy, czyli prostata jest niewielki, jednak ma ogromny wpływ na zdrowie każdego mężczyzny. Jest on zlokalizowany nad pęcherzem moczowym – otacza on cewkę moczową. To właśnie z tego powodu wszelkie schorzenia objawiają się problemami związanymi z układem moczowym, ale nie tylko.
Warto wiedzieć, że prostata bezpośrednio wpływa na jakość nasienia. Ma ona za zadanie produkować płyn z glukozą, który decyduje o żywotności, a także ruchliwości plemników. Oznacza to, że schorzenia prostaty obniżają płodność.U młodych mężczyzn zwykle dochodzi do zapalenia prostaty. Może być ono zjawiskiem wielu różnych czynników. Trzeba wiedzieć, że na poważne schorzenia bardziej narażeni są panowie, którzy np. nadużywają alkoholu, sięgają po używki, czy też prowadzą niezdrowy tryb życia. Dieta również ma znaczenie – tłuste i obciążające organizm potrawy mają negatywny wpływ na organizm.
Najczęściej występujące choroby prostaty
Jak już wspomniano, prostata może być źródłem wielu różnych chorób. Początkowo objawy mogą pojawiać się jedynie sporadycznie. Zdecydowana większość mężczyzn udaje się do specjalisty dopiero wtedy, gdy objawy są uporczywe i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.
- Zapalenie prostaty – może pojawić się zarówno w młodym, jak i dojrzałym wieku. Na uwagę zasługuje fakt, że choroba może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Z tego względu nasilenie objawów jest zróżnicowane. Za występowanie schorzenia odpowiadają przede wszystkim bakterie, a także drobnoustroje. Do innych przyczyn można zaliczyć m.in. przebyty zabieg, zbyt długie noszenie cewnika, infekcje układu moczowego, kamienie zalegające w układzie moczowym, rzeżączkę, a także wiele innych. Do objawów zapalenie prostaty można zaliczyć m.in. ból podczas oddawania moczu, częstomocz, zaburzenia erekcji, gorączkę, zatrzymanie moczu, uczucie parcia na pęcherz, ból podczas wytrysku, ropne wycieki z cewki moczowej. Oczywiście przebieg choroby uzależniony jest od indywidualnego przypadku.
- Przerost prostaty – prostata powiększa się wraz z wiekiem. Gwałtowny wzrost gruczołu krokowego zwykle następuje po 50 roku życia. Główną przyczyną tego zjawiska są zmiany hormonalne. Warto podkreślić, że przerost prostaty nie jest równoznaczny z nowotworem. Objawy choroby to m.in. bolesne oddawanie moczu, częstomocz, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, uporczywe parcie na pęcherz, pieczenie podczas oddawania moczu, mimowolne przerywanie strumienia moczu, zatrzymanie mikcji, krwiomocz. Łagodnego przerostu prostaty nie należy bagatelizować – już po odnotowaniu pierwszych niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza. Zwiększa to szansę całkowitego wyleczenia.
Co ma wpływ na stan prostaty?
Na stan gruczołu krokowego mają wpływ różne czynniki. Warto wiec dowiedzieć się, co negatywnie wpływa na prostatę. Wprowadzenie zdrowych nawyków jest podstawą do tego, aby wspomóc pracę organizmu.
- Wiek – choroby prostaty dotykają głownie dojrzałych mężczyzn. Młodzi panowie nie powinni jednak bagatelizować nieprzyjemnych objawów, nawet jeśli ich nasilenie nie jest wysokie. Pamiętajmy, że infekcje bakteryjne oraz wirusowe pojawiają się niezależnie od wieku.
- Dieta – spożywane posiłki powinny zawierać niezbędne składniki odżywcze, a także witaminy oraz minerały. Z pewnością należy unikać niezdrowych produktów spożywczych m.in. tłustych mięs, słodyczy, fast foodów, żywności z dużą ilością konserwantów.
- Używki – schorzenia prostaty szczególnie często pojawiają się u mężczyzn, którzy w młodym weku zaczęli palić papierosy. Zagrożenie stanowi również nadużywanie alkoholu, czy też przyjmowanie narkotyków i innych substancji odurzających.
- Styl życia – organizm osób aktywnych pracuje sprawniej, a także efektywniej. Nadwaga jest sporym obciążeniem, zwłaszcza jeśli pojawiła się ona w młodym wieku. Zbędne kilogramy i brak ruchu to czynniki, które mogą negatywnie wpłynąć na stan prostaty.
Proste sposoby na prostatę – ranking sprawdzonych metod
Z pewnością wielu mężczyzn zastanawia się, co stosować na prostatę, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się i rozwoju licznych schorzeń. Możliwości jest wiele! Przedstawione w rankingu sposoby są nie tylko bezproblemowe, ale również tanie.
1. Suplement diety Prostate Formula od CHEERS
Prostate Formula to popularne tabletki na prostatę, które bazują przede wszystkim na naturalnych składnikach. To właśnie dzięki temu opisywany produkt może być zażywany przez długi czas. Nie wywołuje on skutków ubocznych (wyjątek stanowią osoby uczulone na dany składnik).
Opisywany produkt posiada w składzie m.in.:
- Naturalny beta-sitosterol, który wspomaga pracę prostaty, a także zwiększa jej możliwości wydzielnicze.
- Palmę sabałową, która jest źródłem drogocennych składników odżywczych zmniejszających ryzyko wystąpienia przerostu prostaty.
- EnoSTIM to niepowtarzalny zestaw składników, gdzie dominują przede wszystkim fitosterole. Mają one wpływ na funkcje seksualne.
- Śliwę afrykańską, która wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a także przeciwwirusowe.
Wybrane opinie o CHEERS Prostate Formula:
2. Palma sabałowa
Palma sabałowa to roślina, która jest szczególnie polecana mężczyznom posiadającym problemy z prostatą, czy też układem moczowym. Jej wyjątkowe właściwości znane są już od wielu pokoleń.
Palma sabałowa może być stosowana, jako wsparcie podczas zapalenia jąder. Dodatkowym plusem jest fakt, że pozytywnie wpływa ona na potencję. Dostarcza organizmowi wielu składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych.
Wybrane opinie o palmie sabałowej
3. Wierzbownica drobnokwiatowa
Zastanawiasz się, jakie zioło na prostatę wybrać? Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być wierzbownica drobnokwiatowa. Jest to roślina, którą wykorzystuje się już od wielu pokoleń. Często sięgają po nią nie tylko panowie, którzy chcą wspomóc pracę gruczołu prostaty, ale również ograniczyć łysienie.
Wierzbownica drobnokwiatowa wykazuje działanie antybakteryjne, antyoksydacyjne, czy też przeciwzapalne. Właśnie dlatego jest ona szczególnie zalecana mężczyznom, którzy pragną obniżyć ryzyko pojawienia się, czy też nawrotu stanów zapalnych stercza.
Wybrane opinie o wierzbownicy drobnokwiatowej:
4. Wyciąg z korzenia pokrzywy
Korzeń pokrzywy to naturalne wsparcie dla gruczołu prostaty. Warto wspomnieć, że doskonale wpływa on również na układ moczowy. Zmniejsza ryzyko pojawienia się zapalenia pęcherza moczowego, czy też cewki moczowej.

Wyciąg z korzenia z pokrzywy warto jest spożywać w formie naparu. Jego przygotowanie trwa zaledwie kilka minut. Wystarczy jedynie zalać dwie łyżki produktu około 1 l gorącej wody.
Wybrane opinie o korzeniu pokrzywy:
5. Pestki dyni
Pestki dyni kojarzą się przede wszystkim z odchudzaniem. Tylko nieliczni wiedzą, że jest to produkt, który wspomaga pracę prostaty. Ponadto zmniejsza on ryzyko wystąpienia chorób układu moczowego. Łagodzi stany zapalne, a także podnosi skuteczność tradycyjnych kuracji leczniczych.

Pestki dyni obniżają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych stercza. Właśnie dlatego warto je wprowadzić do codziennego menu. Na uwagę zasługują również fitosterole, które doskonale wpływają na gospodarkę hormonalną mężczyzny.
Wybrane opinie o pestkach dyni:
6. Likopen
Likopen to związek o wyjątkowym działaniu. Jest on nazywany „przyjacielem prostaty”. Wynika to z faktu, że skutecznie wspomaga on pracę stercza. Likopen występuje przede wszystkim w roślinach m.in. pomidorach. Z pewnością warto jest wprowadzić produkty spożywcze posiadające ten składnik do codziennej diety.

Likopen wykazuje najwyższą przyswajalność w przetworach pomidorowych. Mowa tutaj nie tylko o samym warzywie, ale również koncentratach, ketchupie, czy też sokach. Wiele osób zaleca dodawanie do nieprzetworzonych pomidorów oliwy z oliwek, czy też oleju lnianego.