Skrzyp polny

S

Skrzyp polny: właściwości na włosy i organizm – tabletki i płukanki

Skrzyp polny to roślina stosowana w medycynie oraz kosmetyce już od stuleci. Bardzo wcześnie odkryto jej zbawienny wpływ na wrzody i choroby nerek, a także praktyczne zastosowanie przy w tamowaniu krwawienia. Obecnie skrzyp polny coraz częściej wykorzystywany jest w kosmetyce naturalnej, do poprawy kondycji skóry, paznokci oraz przede wszystkim włosów.

skrzyp polny

Właściwości skrzypu polnego

Skrzyp polny jest niezwykle bogatym źródłem minerałów oraz witamin, które zaopatrują organizm w wiele brakujących elementów. Dzięki obecności potasu i krzemu, włosy stają się mocniejsze, wolniej obumierają i nie ulegają rozdwajaniu, a także zmniejsza się ryzyko ich siwienia. Skrzyp polny zawiera również krzemionkę, która dzięki właściwościom antyoksydacyjnym skutecznie zwalcza wolne rodniki.

Skrzyp polny przeciwdziała w ten sposób nie tylko wypadaniu włosów, ale również łupieżowi oraz przetłuszczaniu skóry głowy. Wyciągi z tego niezwykłego ziela dodawane są do wielu szamponów oraz odżywek. Zazwyczaj jednak preparaty te zawierają bardzo niewielką ilość wartościowych substancji występujących w nim naturalnie. Istnieją metody, dzięki którym oferowane przez skrzyp polny właściwości wykorzystać można w bardziej efektywny sposób.

Płukanka na włosy

Skrzyp polny jest doskonałą bazą do przygotowania prozdrowotnej płukanki na wypadanie włosów. Wystarczy zalać suszone ziele wrzątkiem i odstawić na około pół godziny pod przykryciem. Po ostygnięciu, należy odcedzić zawartość i powoli wypłukać świeżo umyte włosy. Dla uzyskania najlepszych efektów, zawierająca skrzyp polny na włosy płukanka powinna mieć kontakt również ze skórą głowy. Można ją delikatnie wmasować, dzięki czemu skuteczniej się wchłonie. Po przeprowadzeniu płukanki nie należy zmywać jej wodą, a delikatny ziołowy zapach szybko przestaje być odczuwalny.

Efektem zabiegu są wyjątkowo błyszczące i miękkie włosy. Ziołową kąpiel z płukanką warto zażywać regularnie. Nie tylko wzmacnia ona cebulki włosów i powstrzymuje je przed wypadaniem, ale też zapewnia im bardziej lśniący oraz zdrowszy wygląd. Kosmetyczki bardzo często polecają swoim klientkom suszony skrzyp polny na porost włosów. Świeże ziele nie jest polecane, ponieważ może nadać jaśniejszym włosom zielonkawy odcień.

Napar ze skrzypu polnego

Herbata ze skrzypu polnego jest bardzo prosta w przygotowaniu, a jej regularne spożywanie może przynieść wiele korzyści włosom. Wystarczy jedynie zalać wrzącą wodą dwie łyżeczki ziela w filiżance, a następnie parzyć całość przez około 15 minut pod przykryciem. Po upływie tego czasu, płyn należy przecedzić. Przygotowaną herbatkę warto pijać trzy razy w ciągu dnia, co ma doskonały wpływ na ogólną kondycję włosów oraz skóry głowy. Skrzyp polny idealnie sprawdza się jako środek łagodzący stany zapalne, w związku z czym jest bardzo często stosowany do leczenia problemów skórnych. Skuteczne działanie przygotowanej z niego herbatki dotyczy nie tylko kwestii kosmetycznych. Ziele skrzypu pomaga w walce ze schorzeniami układu pokarmowego, sercowo-naczyniowego oraz moczowego, dzięki czemu regularnie wypijany napar przynosi prawdziwie kompleksowe korzyści dla organizmu.

Suplementy ze skrzypem polnym

skrzyp polny - tabletki i suplementy

W aptekach i sklepach dostępne są również gotowe suplementy zawierające skrzyp polny. Mogą one stanowić dobrą alternatywę dla tradycyjnie przygotowywanych naparów, przede wszystkim ze względu na wygodę. Posiadające w swoim składzie skrzyp polny na włosy tabletki nie tylko są łatwo dostępne, ale i niedrogie. Cena za jedno opakowanie wynosi zwykle od kilku do kilkunastu złotych. Warto zwrócić uwagę na sposób przetwarzania surowców wykorzystany przy produkcji suplementu. Największą skuteczność zapewniają środki, które zawierają proszek skrzypowy lub suchy wyciąg z ziela skrzypu. Składniki te uznawane są za najlepiej przyswajalne i zachowują najwięcej wartościowych właściwości rośliny. Dzienna dawka wyciągu ze skrzypu polnego powinna wynosić 250 mg, w 2-3 przyjmowanych porcjach. Proszek skrzypowy przyjmować należy natomiast w dawce 5 g, na przykład 5 razy w ciągu dnia.

Przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania skrzypu polnego

Skrzyp polny zawiera składniki, które mogą wchodzić w interakcje z różnymi środkami lub suplementami. Nie wolno go przyjmować w okresie zażywania niektórych leków, takich jak digoksyny czy diuretyki. Nie należy stosować go w przypadku zaburzeń pracy nerek i serca, a także niedoborów potasu. Skrzyp polny nie jest ponadto zalecany kobietom w ciąży i karmiącym. Istnieją również przeciwwskazania związane z częstotliwością spożywania skrzypu.

Po określonym okresie stosowania, należy zwykle zrobić przerwę w jego przyjmowaniu. Skrzypu nie wolno również łączyć z alkoholem, ponieważ prowadzi to do spadku tiaminy w organizmie. Przy prawidłowym dawkowaniu i stosowaniu się do przeciwwskazań, skutki uboczne nie powinny jednak występować. Wykonywanie płukanek, a także spożywanie herbatek i przyjmowanie suplementów zawierających skrzyp polny jest bardzo prostym i skutecznym sposobem na piękny wygląd włosów i poprawę kondycji zdrowia. Efekty stosowania tego wartościowego ziela sprawiają, że korzystnie wpływa ono na praktycznie cały organizm.

Oceń artykuł:
[Głosów: 66 Średnia ocena: 3.8]
 

Szukasz naturalnych metod pielęgnacji włosów? Zobacz nasze artykuły:

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: