Węgiel aktywny na zęby: jak działa wybielanie?

W

węgiel aktywny na zęby

Naturalny, zdrowy kolor zębów bardzo często jest wyjątkowo trudny do osiągnięcia. Alternatywą dla kosztownych zabiegów wybielających może być pasta do zębów zawierająca węgiel aktywny. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo skuteczne, ale też całkowicie ekologiczne i wyjątkowo higieniczne.

Węgiel aktywny na zęby

Węgiel nazywany bywa również węglem leczniczym. Dzięki porowatej strukturze oraz możliwości wiązania wielu związków chemicznych, posiada silne właściwości oczyszczające i doskonale nadaje się do wybielania zębów. Jest w stanie usunąć z nich zarówno niewielkie zanieczyszczenia, jak i wyjątkowo uciążliwe osady garbnikowe, czyli spowodowany nadużywaniem kawy i herbaty żółtawy nalot.

Jednocześnie węgiel aktywny nie demineralizuje szkliwa, dzięki czemu nie absorbuje żadnych cennych minerałów. Działa wyjątkowo delikatnie, dlatego może być stosowany nawet w przypadku zębów z nadwrażliwością. Wybielanie ich przy pomocy węgla aktywnego jest jedną z najbardziej racjonalnych metod naturalnego rozjaśniania, ponieważ w żaden sposób nie ingeruje w naturalny koloryt uzębienia. Stanowi dzięki temu idealną alternatywę dla wybielania sodą oczyszczoną lub kwasami, które nierzadko są substancjami toksycznymi i prowadzą do zniszczenia szkliwa.

Wybielanie zębów węglem aktywnym i olejem kokosowym

Węgiel aktywny dostępny jest zarówno w kapsułkach, jak i tabletkach. Wybielanie zębów przy jego użyciu przeprowadza się poprzez stosowanie odpowiedniej pasty, którą wykonać można samodzielnie. W tym celu należy połączyć węgiel aktywny z substancją, która będzie w stanie zapewnić całości odpowiednią konsystencję. Doskonale w tym celu sprawdza się olej kokosowy, który dodatkowo posiada silne właściwości aseptyczne.

Samo przygotowanie pasty nie jest trudnym zadaniem, a w internecie znaleźć można niejeden przepis określający wymagane proporcje. Większość receptur opiera się na wykorzystaniu pokruszonego węgla aktywnego z 2-3 tabletek lub kapsułek. Należy dodać do nich olej kokosowy, a następnie wymieszać aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Opcjonalnie dodać można odrobinę olejku goździkowego, który dodatkowo dezynfekuje jamę ustną. Gotowa pasta pozwalająca na wybielanie zębów węglem aktywnym i olejem kokosowym powinna być przetrzymywana w dokładnie zamkniętym pojemniku, najlepiej umieszczonym w suchym miejscu.

Jak należy stosować węgiel na zęby?

Gotową pastę z węglem aktywnym i olejem kokosowym wystarczy nałożyć na szczoteczkę, a następnie dokładnie wyszczotkować zęby. Wcieranie powinno trwać około 2 – 3 minuty. Aby mieszanka dobrze się rozeszła po jamie ustnej, warto poruszać nieco ustami. Po umyciu należy wypłukać węgiel i porządnie wypłukać zęby, a także wyczyścić umywalkę oraz szczoteczkę. Czarny kolor pasty szybko się rozchodzi, jednak węgiel aktywny można bardzo łatwo zmyć pod bieżącą wodą.

Różnicę w wyglądzie szkliwa zaobserwować da się już po pierwszym użyciu, zwłaszcza w przypadku obecności dużych osadów garbnikowych. Zęby są gładkie, porządnie wyczyszczone i doskonale wypolerowane, a także wyraźnie jaśniejsze. Kuracji nie trzeba stosować codziennie. W większości wypadków powtarzanie jej do 3 razy w tygodniu pozwala na zapewnienie stabilnych efektów. Po uzyskaniu długotrwałego rezultatu, dla utrzymania wybielania wystarczy nakładać węgiel na zęby raz w tygodniu.

Gdzie kupić oraz ile kosztuje węgiel aktywny?

węgiel aktywny

Węgiel aktywny w tabletkach lub kapsułkach nabyć można w praktycznie wszystkich aptekach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. W internecie często można znaleźć bardzo korzystne cenowo oferty.

Profesjonalny zabieg wybielania zębów w specjalistycznym gabinecie dentystycznym to nierzadko koszt rzędu kilkuset złotych, podczas gdy za opakowanie tabletek lub kapsułek węgla aktywnego wystarczy zapłacić od kilku do kilkunastu złotych. W niektórych sklepach nabyć można także węgiel aktywny w proszku, jednak jest zwykle sprzedawany jedynie w większych opakowaniach, do zastosowania medycznego. Czarne pasty z dodatkiem węgla aktywnego również kupić można przez internet. Wiele z nich posiada dodatkowo wzbogacony skład, dzięki czemu stanowią doskonałą alternatywę dla zwykłych past wybielających.

Czy warto stosować węgiel aktywny na zęby?

W większości przypadków, pasta do zębów z węglem aktywnym opinie zbiera bardzo dobre. Stosowanie jej uznawane jest za łagodną, a zarazem bezpieczną metodę wybielania. Współczynnik ścieralności węgla jest wyjątkowo niski, zwłaszcza w porównaniu do większości dostępnych na rynku past wybielających. Pomimo czarnego koloru, nie pozostawia po sobie żadnych plam i jest całkowicie neutralny dla dziąseł. Dodatkową zaletą jest nie tylko bardzo duża skuteczność, ale również szybkość pojawienia się pierwszych efektów. Różnicę odczuć można już po pierwszym użyciu pasty zawierającej kamień aktywny oraz olej koksowy, zwłaszcza w przypadku występowania dużego osadu garbnikowego. Kamień aktywny nie jest w stanie usunąć kamienia nazębnego i zmienić naturalnego koloru szkliwa, ale może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób borykających się ze szpecącymi przebarwieniami oraz poszukujących sposobu na piękny i zdrowy uśmiech.

 Zainteresuje Cię także: 

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: