Aktualizacja:
Czerwona koniczyna: właściwości, opinie i działanie herbaty oraz tabletek – nie tylko na kobiece dolegliwości!
Kobiece dolegliwości związane z menopauzą bywają bardzo uciążliwe. Istnieje jednak klika sposobów, aby im zaradzić. Jednym z najbardziej naturalnych są preparaty z czerwonej koniczyny, które oprócz tego mają jeszcze inne dobroczynne właściwości. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.
Koniczyna czerwona (a konkretnie jej kwiaty) ma bardzo pożyteczny wpływ na organizm. Od dłuższego czasu wiadomo, że może wpłynąć na wzmocnienie odporności, przyspiesza gojenie ran i owrzodzeń, stosowana jest jako środek wykrztuśny podczas leczenia zapalania oskrzeli, pomaga oczyścić organizm oraz wspiera terapie u chorych na astmę, łuszczycę, choroby serca czy hipercholesterolemię (zbyt dużą zawartość cholesterolu we krwi). W ciągu ostatnich kilkunastu lat znaleziono jeszcze jedno zastosowanie ekstraktu z kwiatów koniczyny czerwonej. Odkrycie to przysporzyło jej znacznie większą popularność niż miała do tego czasu. Mowa tu o łagodzeniu objawów menopauzy.
W czym tkwi sekret czerwonej koniczyny?
Kwiaty koniczyny czerwonej mają bardzo bogaty skład. To źródło witamin A, B, C, E i P oraz ważnych dla funkcjonowania organizmu mikroelementów, z których możemy wymienić chociażby wapń, żelazo, potas, magnez, miedź, fosfor, selen czy chrom. Zawiera ona również antocyjany i fenolokwasy oraz małe ilości olejków eterycznych i garbników karotenu.
Tego typu terapia jest skuteczna, ale dość ryzykowana, dlatego niewiele kobiet się jej poddaje. Fitoestrogeny pochodzenia roślinnego są dobrą alternatywą dla HTZ i mogą być stosowane u kobiet z dolegliwościami menopauzy, u których terapia hormonalna jest niewskazana. Fitoestrogeny z uwagi na swoje działanie często polecane są również na przykład w celu naturalnego, optycznego delikatnego powiększenia biustu (patrz: domowe „powiększanie” piersi).
Badania naukowe wykazały, że stosowanie preparatów z koniczyny czerwonej przez kobiety w okresie menopauzy ma wpływ na:
- mniejsze uderzenia gorąca,
- zmniejszenie nadmiernej potliwości,
- lepszy sen i mniejszą nerwowość,
- polepszenie nastroju i koncentracji,
- zmniejszenie bólów stawów i głowy,
- wydajniejszą pracę serca,
- zmniejszenie suchości pochwy (co łagodzi ból przy odbywaniu stosunku płciowego),
- ochronę przed spadkiem libido.
Izoflawonoidy obecne w czerwonej koniczynie nie zwiększają ryzyka wystąpienia nowotworów, poprawiają gospodarkę lipidową, pracę układu pokarmowego, stan skóry i włosów oraz zmniejszają ryzyko osteoporozy. Są zatem pomocne w większości dolegliwości spotykanych w okresie menopauzy.
Czerwona koniczyna, chociaż słynie ze swojego łagodzącego wpływu na kobiece dolegliwości, może działać także na inne obszary. Jakie?
Zastosowanie w kosmetyce
Czerwona koniczyna jest chętnie wykorzystywana w branży kosmetycznej. Jest to wynikiem nieprzeciętnych właściwości. Przede wszystkim możną ją spotkać w kremach, żelach, czy też innych preparatach przeciwtrądzikowych.
Ponadto ekstrakt z opisywanej rośliny wykorzystywany jest podczas produkcji środków redukujących ilość sebum. Wspomaga ustabilizowanie gospodarki łojotokowej. Nie każdy wie, że wyciąg z czerwonej koniczyny ma dobroczynny wpływ na włosy – przeciwdziała ich wypadaniu. Jest to powszechny składnik szamponów, czy też odżywek.
Czerwona koniczyna a trądzik
Czerwona koniczyna może okazać się pomocna podczas trądziku. Przede wszystkim działa ona antybakteryjne, przeciwgrzybiczo, czy też antyoksydacyjnie. Przyspiesza gojenie się ran, a także pełni funkcję naturalnego środka odkażające.
Ponadto redukuje ryzyko pojawienia się stanów zapalnych. Dodatkową zaletą jest fakt, że omawiana roślina wspomaga regulację układu hormonalnego. To właśnie niepożądane zmiany hormonalne mogą być przyczyną trądziku, czy też innych niedoskonałości. Jest to powszechny składnik preparatów, znajdziemy ją przykładowo w suplemencie Nonacne (naszym numerze jeden na trądzik).
Czerwona koniczyna na porost biustu
Interesujące jest to, że czerwona koniczyna wspomaga utrzymanie kształtu i wielkości, pełności biustu. Właśnie dlatego jest to składnik, który często znajduje się w tabletkach oraz kremach zwiększających objętość tkanki gruczołowej znajdującej się w piersiach (przykładowo: ProBreast Plus).
Optyczne powiększenie biustu może być również efektem pozytywnych zmian w układzie hormonalnym. Utrzymanie hormonów na prawidłowym poziomie jest tutaj najważniejsze. Warto dodać, że czerwona koniczyna ujędrnia skórę, dzięki czemu biust sprawia wrażenie pełniejszego, a także bardziej sprężystego.
Wpływ na odchudzanie
Czerwona koniczyna nie jest ziołem, które bezpośrednio wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej. Stanowi ono jednak uzupełnienie składu wielu popularnych suplementów diety na odchudzanie. Wynika to z faktu, że składniki aktywne zawarte w roślinę wspomagają eliminację toksyn, czy też szkodliwych produktów przemiany materii.
Plusem stosowania czerwonej koniczny jest fakt, że wspiera ona procesy detoksykacyjne prowadzone w komórkach wątroby czy nerek. Jest to niezbędne do tego, aby utrzymać prawidłowe tempo przemiany materii oraz właściwą gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową.
W jakiej formie możesz ją spotkać?
Warto wiedzieć, że stanie naturalnym czerwona koniczyna występuje powszechnie na łąkach i w parkach. Poznasz ją po jasno purpurowych kwiatach o kulistych lub jajowatych główkach i drobnych płatkach. Liście charakteryzują się występowaniem w skupiskach po 3 sztuki, mają jajowaty lub eliptyczny kształt. Czerwona koniczyna jest rośliną pastewną i uprawia się ją na pasze. Jest w całości jadalna, ale uznaje się, że korzenie są przydatne do spożycia dopiero po ugotowaniu. Na rynku istnieje jednak duży wybór preparatów z czerwonej koniczyny, dlatego te informacje potraktuj jako ciekawostkę i zamiast na łąkę udaj się do apteki lub sklepu zielarskiego 🙂
Wszelkie szczegóły znajdziesz na opakowaniu każdego z nich. Herbata z wyciągiem z koniczyny czerwonej jest zalecana do picia po uprzednim zaparzeniu. Jedną łyżkę suszu zalej wrzątkiem i parz pod przykryciem przez 15 min – tak przygotowany napar pij do 3 razy dziennie.
Ceny preparatów zawierających koniczynę czerwoną (dostępne na naszym rynku także pod jej angielską nazwą – red clover) zaczynają się od kilku złotych za opakowanie herbaty, a kończą na kilkudziesięciu złotych za preparat pod postacią kapsułek. Tak duże rozbieżności wynikają z różnic w zawartości ekstraktu z koniczyny w poszczególnych produktach.
Generalnie tabletki czy kapsułki mają go dużo więcej niż herbata – jest on tam w bardziej skondensowanej formie. Można więc wysnuć wniosek, że czerwona koniczyna w tabletkach czy kapsułkach działa po prostu skuteczniej. W każdym przypadku efektów spodziewaj się jednak dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania (dotyczy to zarówno menopauzy, jak pozostałych schorzeń, na które polecana jest koniczyna).
Herbata czy tabletki? Co sprawdzi się lepiej?
Czerwona koniczyna występuje w wielu różnych formach. Wybór uzależniony jest od indywidualnych
preferencji. Każde rozwiązane posiada zarówno swoje wady, jak i zalety.
Herbata z czerwonej koniczyny cieszy się ogromną popularnością. Może ona zastąpić nam tradycyjny
napój, który pijemy każdego dnia. Poniżej przedstawiono najważniejsze zalety i wady.
Herbata z czerwonej koniczyny
W sprzedaży znajdują się również tabletki, które bazują na czerwonej koniczynie. Dla wielu osób stanowią one znakomitą alternatywą dla herbat, czy też soków. Warto zapoznać się z poniższym zestawieniem:
Tabletki z czerwoną koniczyną
Jak stosować preparaty i czy pojawiają się działania uboczne?
Preparaty pochodzenia roślinnego generalnie są bardzo bezpieczne, a przeciwwskazania do ich stosowania pojawiają się bardzo rzadko.
Musisz mieć jednak świadomość, że nie są to produkty przeznaczone dla:
- kobiet w ciąży i karmiących piersią,
- dzieci do 12. roku życia (to dość oczywiste)
- oraz osób cierpiących na choroby hormonozależne.
- Światowa Organizacja Zdrowia nie poleca również stosowania preparatów z koniczyny czerwonej razem z tamoksyfenem i innymi lekami antyestrogenowymi.
Potencjalne skutki uboczne
Produkty na bazie czerwonej koniczyny są przez większość osób dobrze tolerowane. Należy jednak wziąć pod uwagę potencjalne skutki uboczne. Niepożądane objawy mogą być następstwem np. reakcji alergicznej.
Można do nich zaliczyć m.in.:
- złe samopoczucie,
- bóle i zawroty głowy,
- nudności i wymioty,
- bóle brzucha,
- biegunki,
- bóle mięśniowe,
- wysypka,
- zaczerwienienia,
- świąd,
- rozregulowanie cyklu menstruacyjnego.
Osoby cierpiące na choroby przewlekłe muszą skontaktować się z lekarzem.
Opinie na temat czerwonej koniczyny
Opinie zamieszczone w Internecie i przeprowadzone badania dowodzą skuteczności jej działania, ale pozytywne efekty odczujesz tylko wtedy, gdy będziesz ją stosować zgodnie z zaleceniami, a lekarz nie znajdzie żadnych przeciwwskazań. Każdy organizm jest inny, dlatego ostrożności nigdy za wiele.
Gdzie kupić czerwoną koniczynę? Ile kosztuje?
Produkty na bazie czerwonej koniczyny bez trudu zakupimy w aptece internetowej. Mowa tutaj przede wszystkim o suplementach diety.
Herbaty dostaniemy w sklepach ze zdrową żywnością, a nawet niektórych supermarketach. Istotne jest to, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie przeanalizować skład.
- Za jedno opakowanie suplementu diety na bazie czerwonej koniczyny należy zapłacić około 50 zł za 100 kapsułek.
- O wiele tańsze są suszone kwiaty omawianej rośliny, które stanowią bazę samodzielnie przygotowanych naparów. Cena wynosi mniej więcej 8 zł za 50 g.
- Herbata również będzie kosztować nas kilka złotych.
Wybierz czerwoną koniczynę (red clover) dla siebie:
Produkt |
---|
Źródła:
1. Gryszczyńska, Agnieszka & Gryszczyńska, Bogna & Opala, Bogna & Łowicki, Zdzisław. (2012). Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie. Cz. II. Postępy Fitoterapii. 3. 173-183.
2. Gryszczyńska A. i wsp.: Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie. Cz. I., Postępy Fitoterapii. 2/2012. 79-92.
3. Ehsanpour S, Salehi K, Zolfaghari B, Bakhtiari S. The effects of red clover on quality of life in post-menopausal women. Iran J Nurs Midwifery Res. 2012;17(1):34–40.
Poznaj inne naturalne metody:
| | |