Czerwona koniczyna: nie tylko na kobiece dolegliwości

Kobiece dolegliwości związane z menopauzą bywają bardzo uciążliwe. Istnieje jednak klika sposobów, aby im zaradzić. Jednym z najbardziej naturalnych są preparaty z czerwonej koniczyny, które oprócz tego mają jeszcze inne dobroczynne właściwości. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

czerwona koniczyna

Koniczyna czerwona (a konkretnie jej kwiaty) ma bardzo pożyteczny wpływ na organizm. Od dłuższego czasu wiadomo, że może wpłynąć na wzmocnienie odporności, przyspiesza gojenie ran i owrzodzeń, stosowana jest jako środek wykrztuśny podczas leczenia zapalania oskrzeli, pomaga oczyścić organizm oraz wspiera terapie u chorych na astmę, łuszczycę, choroby serca czy hipercholesterolemię (zbyt dużą zawartość cholesterolu we krwi). W ciągu ostatnich kilkunastu lat znaleziono jeszcze jedno zastosowanie ekstraktu z kwiatów koniczyny czerwonej. Odkrycie to przysporzyło jej znacznie większą popularność niż miała do tego czasu. Mowa tu o łagodzeniu objawów menopauzy.

ranking preparatów czerwona koniczyna

 

W czym tkwi sekret czerwonej koniczyny?

Kwiaty koniczyny czerwonej mają bardzo bogaty skład. To źródło witamin A, B, C, E i P oraz ważnych dla funkcjonowania organizmu mikroelementów, z których możemy wymienić chociażby wapń, żelazo, potas, magnez, miedź, fosfor, selen czy chrom. Zawiera ona również antocyjany i fenolokwasy oraz małe ilości olejków eterycznych i garbników karotenu.

Na kobiecie dolegliwości ma przede wszystkim wpływ obecność w kwiatach izoflawonoidów (izoflawonów). Zaliczane są one do grona fitoestrogenów, czyli substancji o właściwościach estrogenopodobnych. Działają podobnie do żeńskich hormonów płciowych, ale nie niosą ryzyka wystąpienia poważnych skutków ubocznych (zwiększenia ryzyka nowotworów endometrium i sutka) oraz nie ma co do nich takich przeciwwskazań (niedokrwienie serca, udary mózgu, zakrzepica żył głębokich), jak ma to miejsce podczas stosowania hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Tego typu terapia jest skuteczna, ale dość ryzykowana, dlatego niewiele kobiet się jej poddaje. Fitoestrogeny pochodzenia roślinnego są dobrą alternatywą dla HTZ i mogą być stosowane u kobiet z dolegliwościami menopauzy, u których terapia hormonalna jest niewskazana. Fitoestrogeny z uwagi na swoje działanie często polecane są również na przykład na domowe powiększanie piersi.

Badania naukowe wykazały, że stosowanie preparatów z koniczyny czerwonej przez kobiety w okresie menopauzy ma wpływ na:

  • mniejsze uderzenia gorąca,
  • zmniejszenie nadmiernej potliwości,
  • lepszy sen i mniejszą nerwowość,
  • polepszenie nastroju i koncentracji,
  • zmniejszenie bólów stawów i głowy,
  • lepszą pracę serca,
  • zmniejszenie suchości pochwy (łagodzi ból przy odbywaniu stosunku płciowego),
  • ochronę przed spadkiem libido.

Izoflawonoidy obecne w czerwonej koniczynie nie zwiększają ryzyka wystąpienia nowotworów, poprawiają gospodarkę lipidową, pracę układu pokarmowego, stan skóry i włosów oraz zmniejszają ryzyko osteoporozy. Są zatem pomocne w większości dolegliwości spotykanych w okresie menopauzy.

W jakiej formie możesz ją spotkać?

kwiaty czerwonej koniczynyWarto wiedzieć, że stanie naturalnym czerwona koniczyna występuje powszechnie na łąkach i w parkach. Poznasz ją po jasno purpurowych kwiatach o kulistych lub jajowatych główkach i drobnych płatkach. Liście charakteryzują się występowaniem w skupiskach po 3 sztuki, mają jajowaty lub eliptyczny kształt. Czerwona koniczyna jest rośliną pastewną i uprawia się ją na pasze. Jest w całości jadalna, ale uznaje się, że korzenie są przydatne do spożycia dopiero po ugotowaniu. Na rynku istnieje jednak duży wybór preparatów z czerwonej koniczyny, dlatego te informacje potraktuj jako ciekawostkę i zamiast na łąkę udaj się do apteki lub sklepu zielarskiego 🙂

W ofercie najczęściej znajdziesz tabletki zawierające ekstrakt z koniczyny oraz różnego rodzaju herbaty z jej dodatkiem. Te pierwsze dostępne są pod różnymi nazwami handlowymi i mogą różnić się wskazaniami dotyczącymi stosowania. Wszelkie szczegóły znajdziesz na opakowaniu każdego z nich. Herbata z wyciągiem z koniczyny czerwonej jest zalecana do picia po uprzednim zaparzeniu. Jedną łyżkę suszu zalej wrzątkiem i parz pod przykryciem przez 15 min – tak przygotowany napar pij do 3 razy dziennie.

Ceny preparatów zawierających koniczynę czerwoną (dostępne na naszym rynku także pod jej angielską nazwą – red clover) zaczynają się od kilku złotych za opakowanie herbaty, a kończą na kilkudziesięciu złotych za preparat pod postacią kapsułek. Tak duże rozbieżności wynikają z różnic w zawartości ekstraktu z koniczyny w poszczególnych produktach. Generalnie tabletki czy kapsułki mają go dużo więcej niż herbata – jest on tam w bardziej skondensowanej formie. Można więc wysnuć wniosek, że czerwona koniczyna w tabletkach czy kapsułkach działa po prostu skuteczniej. W każdym przypadku efektów spodziewaj się jednak dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania (dotyczy to zarówno menopauzy, jak pozostałych schorzeń, na które polecana jest koniczyna).

Jak stosować preparaty?

Leki pochodzenia roślinnego generalnie są bardzo bezpieczne, a przeciwwskazania do ich stosowania pojawiają się bardzo rzadko. Przeprowadzone badania naukowe nie wykazały żadnych poważnych działań niepożądanych u kobiet stosujących suplementy produkowane na bazie koniczyny czerwonej. Musisz mieć jednak świadomość, że nie są to produkty przeznaczone dla: kobiet w ciąży i karmiących piersią, dzieci do 12. roku życia (to dość oczywiste) oraz osób cierpiących na choroby hormonozależne.

Światowa Organizacja Zdrowia nie poleca również stosowania preparatów z koniczyny czerwonej razem z tamoksyfenem i innymi lekami antyestrogenowymi. Pamiętaj, że równowaga hormonalna ma kluczowe znaczenie dla Twojego zdrowia i jej zaburzenie może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego przed zastosowaniem preparatów z koniczyny czerwonej polecamy zasięgnąć opinii lekarza.

Opinie zamieszczone w Internecie i przeprowadzone badania dowodzą skuteczności jej działania, ale pozytywne efekty odczujesz tylko wtedy, gdy będziesz ją stosować zgodnie z zaleceniami, a lekarz nie znajdzie żadnych przeciwwskazań. Każdy organizm jest inny, dlatego ostrożności nigdy za wiele.


Wybierz czerwoną koniczynę (red clover) dla siebie:

Produkt


 

Oceń artykuł:
[Głosów: 1055 Średnia ocena: 3.8]
 

Poznaj inne naturalne metody:

biotyna - witamina h

witamina d3

tabletki na powiększenie biustuDodaj swoją opinię

Twój email nie będzie opublikowany.